غار خرمنه سر طارم در شهرستان طارم

غار خرمنه سر طارم در شهرستان طارم در استان زنجان و در کوه بلند خرمنه سر در سمت شمالی روستای شاه نشین یا به عبارت محلی تر شانشین قرار گرفته است . ارتفاع کوهی که غار خرمنه سر در آن قرار دارد  2700 متر و دارای چشمه سارهای زیادی است. قرار گرفتن این غار در کوه بلند خرمنه‌ سر و طبیعت زیبای اطراف غار زیبایی‌های آن را چندین برابر کرده است.

غار خرمنه سر طارم - بیا بگردیم

غار خرمنه سر طارم در گذشته های دور محل اسکان و استقرار انسانهای اولیه در دو دوره بوده است . که این موضوع را مطالعات باستان شناسی انجام شده در این محل تایید می کند . مدارک موجود از وجود انسانهای اولیه در این مکان ، برای دوره اول وجود ابزار و ادوات سنگی و تیغه های سنگ چخماق متعلق به زندگی غارنشینی انسان پیش از تاریخ تشکیل داده که قدمت آن به دوره پیش از هزاره پنجم قبل از میلاد می رسد و برای دوره دوم شامل آثار سفالینی و ادوات زیستی موجود در اتاق ها و دهلیزها می شود که به تقریب متعلق به اوایل قرن چهاردهم هجری قمری است . با توجه به اسناد و مدارک تاریخی سرکردگان حکومت کنگریان از این غار به عنوان پناهگاه امنی در مقابله با هجوم های سیاسی بغداد استفاده می کردند .

دسترسی به غار خرمنه

برای رسیدن به دهانه غار خرمنه سر طارم ، ابتدا باید به استان زنجان سفر کرده و از انجا به شهرستان طارم و بعداز آن به روستای شاه نشین یا شانشین سفر کرده و پس از گذر از بستر رودخانه‌ای که از کوه‌های شمالی شانشین سرچشمه می‌گیرد و از میان درختان سرسبز زیتون و انجیر باید گذشت و به سوی ارتفاعات شمالی پیش رفت تا در نزدیکی قله کوه خرمنه‌سر، دهانه مشبک و پنجره مانند وسیع غار را دید.

 

غار خرمنه سر طارم - بیا بگردیم
غار خرمنه سر طارم یکی از غارهای بکر و زیبای استان زنجان می باشد که در منطقه طارم قرار دارد و به علت بکر بودن غار خرمنه سر ، چاه‌های بسیار و دره‌های خطرناک عمیقی وجود دارد که برای بازدید از این غار زیبا نیازمند مجهز بودن به وسایل غار نوردی و کو نوردی می باشد . وجود سنگ های خارا و سفید آهکی به صورت ستون های استلاکتیت و آویزه های استلاگمیت از سقف غار که همانند چلچراغ ها زیبا و تماشایی است .

وقتی که وارد غار می شویم حفره هایی در اطراف این غار وجود دارد که لانه بسیاری از خفاشها و شب پره هایی است که با صدای پای افراد مراجعه کننده به پرواز در می آیند .بعد از گذر از  ابتدای غار به یک مسیر دالان مانند، یک فضای نسبتاً وسیع می رسیمو پس از آن به برکه آب صاف و زلال می رسیم که سنگ‌های سفید و آهکی فراگرفته‌ اند.

 

غار خرمنه سر طارم - بیا بگردیمتالارهای غار خرمنه سر طارم با شیب ملایم و سطح مرطوب به قسمت پایین و زیرزمین ادامه می یابد و به نظر می رسد که غار به انتها رسیده در حالی که اینگونه نیست و در کنار پایانه غار ، شعبه عمیق و طولانی دیگری دهان می گشاید و کف و سقف این دهلیز شباهت بسیاری به بنا بازارهای قدیم دارد و در چند نقطه آن در فاصله های 20 تا 30 متری طاقچه های کوچکی که با دست کنده شده مشاهده می شود.

 

غار خرمنه سر طارم - بیا بگردیم

همچنین در کف دهلیز غار خرمنه سر طارم نیز چاهی عمیق و تاریک وجود دارد که نظر غارنوردان و بازدید کنندگان را به انتهای دهلیزی هدایت می کند و رسیدن به این نقطه از غار نیازمند حداقل شش ساعت تلاش و راهپیمایی است تا بتوان آخرین شاخه غار خرمنه سر که محوطه ای وسیع و مملو از سنگ های بزرگ است را دید.