غار گلجیک زنجان در استان زنجان یکی از 6 غار آهکی کشف شده می باشد که تاریخ باستانی و انسانهای اولیه را در خود جای داده است

غار گلجیک زنجان بزرگ و عظیم است و یکی از موارد برجسته غار گلجیک زنجان طبیعی بودن آن است . بطوری که از فرسایش سنگ‌های آهکی موجود در آن پدیده آمده است.

 

غار گلجیک زنجان - بیا بگردیم

فضای این غار بطور تقریبی برابر است با  ۷۰۰×۱۰۰ متر و ارتفاع تقریبی آن ۵۰ متر است. با داشتن آب و هوای مناسب، پناهگاه و محل زندگی انسان‌های دوران پیش از تاریخ بوده است . با این توضیحات انتظار می رود در سالیان خیلی دور محل زندگی انسانهای اولیه باشد . با کشف  ابزار، ادوات، تیغه‌های سنگی و استخوان حیوانات شکاری به مقدار فراوان در داخل غار گلجیک زنجان ،به این انتظار مهر تایید خورده می شود . و با بررسی های انجام شده این غار محل زندگی انسان‌های دوره « آشولین » تا « بردوستین » (به انگلیسی: Baradostian) متعلق به شانزده تا سی هزار سال پیش از میلاد بوده است .

مطلب جالب و قابل تامل و بیش‌تر از همه در خور بررسی و اهمیت در مورد غار گلجیک زنجان ، وجود آثار معماری درون غار است که نشان از محصور نمودن فضاهای زیستی و تعیین حریم‌ها دارد و تعیین حدود مالکیت را در آن دوره نشان می‌دهد.

 

غار گلجیک زنجان - بیا بگردیم

غار گلجیک زنجان در منطقه‌ای معدنی قرار گرفته و معدنکاران برای استخراج مواد معدنی در این منطقه تاریخی اقدامات خود را از چندی پیش آغاز کرده‌اند. صخره‌های جنوبی غار از سنگ‌های مرمر سبز بسیار ارزنده تشکیل گردیده که می‌تواند مورد بررسی و بهره‌برداری و استخراج قرار گیرد.

 

غار گلجیک زنجان ، غاری بزرگ و باستانی که آثاری از زندگی انسانهای اولیه که در سالهای 16 تا 30 هزار سال قبل وجود دارد . واقع شدن این غار در منطقه معدنی زنجان ، با عدم توجه مسئولان امکان تخریب این طبیعت زیبا در زنجان وجود دارد

غار گلجیک زنجان و دسترسی به آن

برای دیدن این غار و زیبایی های فراوان آن باید به استان زنجان و شهرستان زنجان سفر کنید ، غار گلجیک زنجان در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زنجان، در ارتفاعات مشرف به روستای «گلجیک» وآقبلاق ، از توابع شهرستان زنجان واقع شده است و در حال حاضر، راه سواره ‌رو ندارد و راه آن را باید پیاده نمود و این امر باعث برکر ماندن این طبیعت زیبا در زنجان شده است .