غار یخگان خلخال غاری زیبا و طبیعی با یخچال طبیعی

غار یخگان خلخال یکی از هزاران طبیعت دیدنی اردبیل است که در دامنه غربی کوه « بوزخانا داغی » شهرستان خلخال قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی را به خود می بیند ، این گردشگران برای دیدن اعجاز طبیعی این غار زیبا به این مکان می آیند .

غار یخگان خلخال دارای دو دهانه برای ورود به غار می باشد که با فاصله 25 متر از هم قرار دارند ، یکی از این دهانه ها با عرض بیشتری نسبت به دهانه دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .

از این دهانه ورود که وارد می شوی به طول 10 متر حرکت کرده و به یه تالار بزرگی میرسیم که اندازه این تالار تقریبا به ترتیب عرض * طول * ارتفاع ، 15*5/36*12 است .

 

غار یخگان خلخال - بوز خانا غاری - بیا بگردیم

آب و هوای بسیار عجیب غار یخگان خلخال

در صورت گرم بودن هوای بیرون غار ، در داخل غار یخگان خلخال انجماد صورت می کیرد و بر عکس این حالت وقتی که هوای برون غار سرد می شود ، هوای داخل غار گرم تر شده و باعث ذوب شدن یخ های موجود در این غار می شود .

در داخل غار بوزخانا خلخال حوضچه های آب طبیعی یافت می شود که بر اعجاز این غار افزوده می شود ، از آنجا که هوای غار یخگان خلخال بسیار سرد و مرطوب است بنابراین آب این حوضچه ها از جمع شدن قطرات آب تقطیر شده بخار آب که به دیواره های سرد غار برخورد می کنند جمع می شوند و این حوضچه ها که تا 5/1 متر ارتفاع دارند را تشکیل می دهند .

هوای این غار با وجود دودکشی که از بالای غار به بیرون ارتباط دارد تامین می شود و به هیچ عنوان در داخل با کمبود اکسیژن مواجه نخواهیم بود

بوز خانا غاری نیز مانند غار های دیگری دالان های پیچ در پیچ دارد و به تالار های کوچک دیگری ارتباط دارد . ولی علت متمایز این غار نسبت به غار های دیگر وجود تضاد هوای آن با هوای بیرون غار است بطوری هوای داخل غار یخگان خلخال در زمستان ها گرم و در تابستان ها سرد است .

 

غار یخگان خلخال - بوز خانا غاری - بیا بگردیم

غار یخگان خلخال و تفرجگاه های همجوار آن

در همسایگی این غار زیبا و عجیب ، آب گرم گیوی با دمای 60 درجه نیز وجود دارد که گردشگرانی که برای دیدن این غار به آنجا سفر کرده اند به آبگرم نیز رفته و از این طبیعت درمانی که برای درمان دردهای مفصلی، روماتیسم و مشکلات حرکتی نیز از دیر باز مورد استفاده قرار می گرفته بهره مند شوند .

 

غار یخگان خلخال - بوز خانا غاری - بیا بگردیم

غار یخگان خلخال و دسترسی به آن

برای دیدار از این غار زیبا باید به استان اردبیل و سپس به شهرستان خلخال که 114 کیلومتر از شهر اردبیل فاصله دارد مسافرت کرد و بعد از رسیدن به شهر زیبای خلخال ، 77 کیلومتر نیز باید حرکت کرد و به غار یخگان خلخال رسید

 

غار یخگان خلخال - بوز خانا غاری - بیا بگردیم

غار یخگان خلخال و ثبت ملی آن

غار یخگان خلخال در سال 81 به ثبت ملی رسیده و به عنوان یک اثر ملی طبیعی از آن یاد می شود.