کاروانسرای نیک پی یا کاروانسرای عباسی نیک پی از بناهای دوره صفویه و جاهای دیدنی زنجان

کاروانسرای عباسی نیک پی با قدمتی بیش از 550 سال یکی از کاروانسرا های معروف در زمان صفویه در زنجان بوده است . گفتنی است کاروانسرای نیک پی در مسیر جاده قدیمی ، باستانی و معروف ابریشم قرار دارد

کاروانسرای عباسی نیک پی زنجان در زمان شاه عباس دوم در مسیر این جاده باستانی که یکی از راه های عمده بازرگانی فلات ایران بوده ساخته شده است .

کاوانسرای نیک پی با هدف اطراق کاروانیان و بازرگانانی که برای تجارت راهی شده بودند و همچنین استراحت گاهی برای نظامیان بوده است که متاسفانه در سالهای اخیر شاهد استفاده به عنوان آغل برای چارپایان بوده است .

 

 

کاروانسرای عباسی نیک پی یا کاروانسرای نیک پی و راه های دسترسی به آن

برای دیدن این اثر تاریخی استان زنجان و یکی از جاهای دیدنی زنجان باید به استان زنجان سفر کرده و سپس راهی روستای نیک پی در بخش زنجان رود شد . که باید مسیری به مسافت 35 کیلومتر از شهر زنجان به طرف شمال شرقی حرکت کرد و در 250 متری روستای نیک پی و در نزدیکی تپه ای به نام قبرستان ، کاروانسرای عباسی نیک پی قد اعلم کرده است .

 

 

کاروانسرای عباسی نیک پی یا کاروانسرای نیک پی و طراحی و نوع ساخت آن

کاروانسرای عباسی نیک پی یا کاروانسرای نیک پی که از جاهای دیدنی زنجان می باشد یکی از آثار فاخر دوره صفویه است که به سبک چهار ایوانی ساخته شده است.

اگر کاروانسرای عباسی نیک پی یا کاروانسرای نیک پی الان بصورت تصویر سالهای اولیه خود بود باید می دیدیم که کاروانسرا دارای پلان 4 گوش با دارا بودن صحن و میانسرای هشت ضلعی غیر منظم رخ نمایی می کرد

کاروانسرای نیک پی دارای 14 حجره در اطراف خود بوده است که برای دسترسی آسان از جای جای آن به استبل ها و انبار ها و سایر فضاهای موجود در کاروانسرای نیک پی فضاهای ارتباطی از گوشه هر ضلع صحن و میانسرا راه های ارتباطی به چشم می خورد .

 

 

برای ورود به کاروانسرای نیک پی یک درب در قسمت شرقی کاروانسرا ایجاد شده است که در دو طرف درب ورودی حجره های نگهبانان که به صورت قرینه و روبروی هم قرا گرفته اند . از طراحی قوس ها و طاق کاروانسرای نیک پی باید گفت که به صورت ضربی ساخته شده است .

از ویژگی های کاروانسرای نیک پی می توان به دو مورد اشاره کرد یکی ، استفاده از ویژگی و عنصر قرینه سازی که در این کاروانسرا به بهترین وجه اجرا گشته است که نمایانگر الگو های رایج در معماری سنتی ایران زمین دارد و دیگری وجود فضاهایی که دسترسی به جاهای مختلف کاروانسرا را از صحن و میانسرا ها مسیر می کرده که از این فضا ها به چهار پخی یاد می شود .

 

 

 

کاروانسرای عباسی نیک پی یا کاروانسرای نیک پی و تاریخچه مرمت و بازسازی آن

اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان هر چند دیر که مصداق مثال نوش دارو پس از مرگ رستم را دارد اقدام به بازسازی و مرمت کاروانسرای نیک پی در دو مرحله کرده است

مرحله اول مرمت که در سال 1389 که به مرمت اضطراری یاد می شود ، موارد زیر مورد توجه قرار گرفته شد
1- حفاظت
2- رفع خطر و استحکام بخشی اضطراری بنا
3- دوغاب ریزی بر روی طاقهای موجود
4- تعویض و اصلاح آجرهای فرسوده طاقها، پایه‌ها
5- بام سازی دالان جنوب غربی
6- تهیه طرح مرمت اضطراری بنای کاروانسرای نیک پی
7- پیگیریهای باستانشناسی مورد نیاز جهت نمایان سازی قسمت های مدفون شده

 

 

در مرحله دوم نیز مواورد زیر مورد توجه و اقدام قرار گرفت
1- عایق کاری رطوبتی
2- بند کشی توپر نمای آجری
3- بازسازی طاقها و تویزه‌های فرسوده
4- تثبیت بخشهای فرسوده طاقها
5- تعویض آجرهای آسیب دیده و نما چینی با آجر ختایی

 

 

کاروانسرای عباسی نیک پی یا کاروانسرای نیک پی و ثبت اثر ملی آن

کاروانسرای عباسی نیک پی در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با پیگیری های زیادی که توسط اهالی روستا و مسئولین با شماره ثبت ۳۵۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است