خانه خدیوی زنجان آثار تاریخی مربوط به اوایل دوره پهلوی

خانه خدیوی زنجان از دیگر آثار تاریخی و قدیمی زنجان به شمار می رود که در وسط شهر قرار دارد و متاسفانه به دلیل داشتن مالک خصوصی و متروکه بودن ، قابل بازدید نمی باشد

خانه خدیوی زنجان و راه های دسترسی به آن

خانه خدیوی زنجان در محله ای معروف به دالان آلتی و در ضلع شمال غربی خانه ذوالفقاری و در قسمت جنوبی خیابان هفت تیر واقع گردیده، در ضلع شرقی و منتهی الیه خیابان هفت تیر به خیابان سعدی وسط می رسد. که امروزه برای رسیدن به این مکان باید از چهار راه امیر کبیر به سمت سبزه میدان حرکت کرده و در تقاطع به سمت چپ و سپس به سمت راست حرکت کرده و در اول خیابان هفت تیر  خانه خدیوی زنجان قابل مشاهده است .

 

خانه خدیوی زنجان و تاریخ ساخت آن

نظر به اینکه هیچگونه کتیبه و یا نوشته ای که دال به زمان ساخت بنا باشد بدست نیامده است ، زمان دقیق ساخت بنا بر ما مشخص نیست لذا با عنایت به سبک و نوع ساخت آن این بنا در اوایل پهلوی ساخته شده است.

بنای خدیوی از جمله بناهایی می باشد که متاثر از الگوهای رایج از غرب با حفظ سنت های هنری و تزئینی ایرانی و ملهم از شیوه های محلی این سامان در دهه های پایانی سده قرن ۱۴ هجری قمری در عرصه معماری ایرانی شکل می گیرد.

این عمارت بصورت دو اشکوبه ساخته شده است که کاربری و اهمیت هر بخش از بنا به حداکثر رساندن و کاهش تزئینات در آن مشخص شده است .

 

خانه خدیوی زنجان و کاربری امروزی

این بنا در حال حاضر بصورت مسکونی بوده و در اختیار مالک (آقای خدیوی) می باشد.

بنای خدیوی را می توان یک نمونه کامل از نظر تزئینات دانست که در اوایل پهلوی در این استان ساخته شده از جمله تزئینات این بنا می توان به آجرکاری های نما ، گچبری های زیبای ستون ها و نما ، لمبه کاری با نقوش متنوع ، وجود ایوان که بر روی چهار ستون چوبی با پوششی گچی استوار گردیده و همچنین به وجود نرده های تزئینی اشاره نمود .

خانه خدیوی زنجان و ثبت ملی آن

خانه خدیوی زنجان در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۹۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .