آبشار آسیاب خرابه از جاهای دیدنی جلفا در استان آذربایجان شرقی

آبشار آسیاب خرابه یکی از اکوسیستم های طبیعی و کم نظیر شهرستان جلفا واقع در استان آذربایجان شرقی می باشد.

آبشار آسیاب خرابه با دیواره های پوشیده از خزه خوشرنگ، سرخس دارویی پرسیاوشان، گیاهان آبزی و همچنین چشمه هایی زلال وغاری بسیار زیبا و ناودیسی توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

این آبشار زیبا در دامنه شمالی ارتفاعات کیامکی داغ، در یکی از دره های نزدیک روستای داران واقع گشته و اطراف آن را درختچه های انجیر، زرشک و نسترن های وحشی پوشانده است.

 

آبشار آسیاب خرابه - جاهای دیدنی جلفا - طبیعت گردی تبریز - بیا بگردیم

 

در دامنه شمالی این کوه و در محل آسیاب خرابه ای که روزگاری جزو روستای قدیمی هلق بوده است، با آبشاری زیبا روبرو می شویم که در نوع خود منحصر بفرد است و به دلیل اینکه قبلا در این محل یک واحد آسیاب آبی مشغول به کار بوده و فعلا ویران شده، به این نام معروف شده است. این آبشار از مسیرهادی شهر ( علمدار گرگر ) نیز قابل دسترسی است.

در این منطقه چشمه ای واقع است که آب آن از کوه کیامکی تامین می شود. در مظهر چشمه، درختان انجیر وحشی روییده، آب چشمه پس از تبدیل شدن به یک آبشار بسیار زیبا در ته دره به یک رشته جویبار پیوسته ، و جریان می یابد.

 

آبشار آسیاب خرابه و مشخصات آن :

ارتفاع آبشار اصلی آسیاب خرابه حدود ۱۰ متر و مساحت محوطه آن دویست متر مربع می باشد .

در سمت راست ته دره ، آبشارهای فراوانی بوجود آمده و تمام سطح دیواره ها سبز رنگ به نظر می رسد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد آبشار آسیاب خرابه این است که به علت مقاومت نداشتن طبقات آهکی، قسمت زیرین آبشار عقب نشینی کرده، حفره ای را ایجاد نموده است و در این حفره، درختان بید تنومندی روییده اند که سایه انداز شان محل مناسبی برای استراحت گردشگران است.

ده ها آبشار کوچک و بزرگ و صدای یکنواخت ریزش آب، چشم انداز بدیع و هوای خنک، از عناصر جذاب و دلپذیر این آبشار است. این منطقه از نظر تنوع گیاهی و جانوری نیز بسیار قابل توجه می باشد و هم اکنون در محدوده پناهگاه حفاظت شده منطقه کیامکی قرار دارد.

اگرچه ارتفاع آبشار آسیاب خرابه زیاد نیست اما به دلیل طبیعت زیبای خود، چشم ها را افسون میکند.

جریان آب در آبشار آسیاب خرابه ، پس از شستشوی بوته های بالا دست، با نرمی و به شکل یکپارچه به صورت چشمه سارهای کوچک، رشته به رشته و پهلو به پهلو، چون ریسه های شفاف و زلال فرو می ریزد تا مزارع و مراتع پائین دست را سیراب کند.

 

آبشار آسیاب خرابه و دسترسی به آن :

بهترین مسیر دسترسی به آبشار آسیاب خرابه ، شهرستان جلفا در گوشه شمال غربی استان آذربایجان شرقی می باشد. این شهرستان در ۱۵۰ کیلومتری تبریز واقع شده است.

در شرق جلفا وارد جاده ای مرزی می شویم که در موازات رود زیبای ارس با زیبایی های خاص خود قرار دارد .

پس از طی حدود ۳۰ کیلومتر در این جاده و یک جاده فرعی ۱۰ کیلومتری، شکوه و زیبایی کوه کیامکی داغ به ارتفاع ۳۳۴۰ متر نمایان می شود.